Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Způsob Doručení

 


Testy, Recenze » Testy a Recenze » Nože » Nůž Albainox 19530

NŮŽ ALBAINOX 19530 - 6.11.2016

Nůž pro běžné nošení, dnes EDC(every day carry)

Albainox - Španělsko - vyrábí spíše levnější nože

Ocel - výrobce udává Nerezová, Čepel - úprava Stonewash, otevíratelná jednou rukou pro leváky i praváky

Pojistka - Linerlock

Střenka(ručka) - G10 - je laminovaný materiál,  vyrábí se ze skelných vláken s přídavkem epoxidové pryskyřice dále se lisuje pod vysokým tlakem. Nasákavost minimální a nevodí elektrický proud. Materiál G10 vykazuje vynikající mechanické a rozměrové  vlastnosti.

Délka celková - 20 cm, Délka čepeel - 8,5 cm, Délka ručky - 11,5 cm

Hmotnost - 115 g

Nůž na první pohled vypadá velmi solidně a budí důvěru. Při letmém prohlédnutí nenarazíte na žádné nesrovnalosti. Při bližším ohledání se již projevuje nižší cena. Jsou to jen drobné chybičky, které nebrání v používání, ani nesnižují komfort nože. Týkají se střenky a příložek. Na některých částech nože malinko střenka přesahuje příložku a zpracování není tak precizní jako u dražších značek. Nedokonalosti jsou na místech, kde si toho ani většinou nevšimnete a tak nic nebrání jistému úchopu.

Úchop - při prvním sevření nože velice překvapí pohodlný úchop, který při vzezření nože spíše ukazuje na drsnější a né tak příjemný úchop. Úchop je jistý a pohodlný i při nejrůznějších činnostech. Překvapivě netlačí ani klip. Pokud by při nějakém delším řezání přeci jen trochu překážel, stačí malinko změnit úchop a sevřenou dlaň posunout blíže k čepeli. U mě tohle fungovalo náramně, změnil se malinko úchop, síla i pohodlí řezu a klip člověk ani nevnímá.

Čepel - poměrně hezky zpracovaná, úprava stonewash dá noži slušné koule ;-), čepel je v nejvyšším místě 2,5 cm vysoká, 8,5 cm dlouhá - déla je od špičky ke střence. Tloušťka čepel 2,5 mm. Na čepeli je obousranný kolíček snadnější otevírání a to i jednou rukou pro praváky i leváky.

Práce s nožem - byl sem zvědav, co nůž za necelou pětistovku snese a dokáže. Zkoušel sem práci, která se spíše hodí k pevným nožům. Byl to Batoning(technika štípání dřeva údery tloukem do hřbetu nože) a Sekání. Samozřejmě úměrně noži, tedy klacky v průměru 3-5 cm. Při takové práci se uvolnil šroubek a čepel se začla viklat, takže doma dotáhnout a nůž byl opět jako nový. Ani tato tvrdší práce nezanechala na noži viditelnou újmu. Nůž občas cvičně upadl na Beton, Pařez, Asfalt, párkrát letěl proti proti pařezu. Nůž má velmi slušné řezné vlastnosti na nůž za cca pětset korun a to jak v lese, tak i v kuchyni. S nožem se dá i docela slušně vyřezávat. Zvládne slušně i tvrdší dřevo, s měkkým si poradí bez větších problémů a vynaložené síly. Nůž je v permanenci denně už asi měsíc. Tvrdší práce probíhají hlavně o víkendu.

Ostří - nůž při běžných činnostech drží ostří slušně. Při záběru, kdy ho začneme používat jako outdoorový nůž a je vystaven práci jako batoning a sekání, může nůž po nějaké době začít ztrácet svoji ostrost a projevuje se obyčejná ocel. Není to však nic tragického a stačí obtáhnout na keramickém brousku a ostří je zase pěkně ostré. Při činnostech jako je batoning a sekání může dojít k lehkým deformacím ostří, musíme brát v potaz, že na tohle není nůž určen a deformace nejsou na první pohled viditelné, mělo by zase pomoci obtáhnutí na brousku.

Shrnutí - co se dá čekat od levného nože? Nějaký levný nůž, který sem si vybral za natankování plné nádrže mi skvěle sloužil několik let. Pokud tedy nůž používáme každý den na běžné činnosti jako řezání provázků, otvírání a řezání krabic a pytlů, příprava svačiny, uříznutí klacku na buřta nebo nějaké drobné vyřezávání, naškrábat drobné pilinky na podpal táboráku a nechce se Vám do nože vrážet nějaká větší suma peněz, může být tohle velmi dobrá volba.

Nůž funguje jak má a to při všech běžných činnostech s nožem. Střenka drží, nikde s nepovoluje. Povolovat se začne ve chvíli, kdy se k noži začneme chovat jako k pevnému outdoorovému noži a né jako k zavíráku za pár kaček. Tento problém snadno vyřeší řádné dotažení šroubku, zakápnutí kapkou lepidla nebo zajišťovačem šroubků Loctite 242, dle mého stačí hrubší síla ;-).

Práce s nožem je příjemná, nikde nic netlačí ani nepřekáží, při delším řezání se nedostavuje výrazná únava nebo otlaky. V kuchyni nůž také obstojí, není to žádný japonský kuchyňák, ale nakrájet brambory, zeleninu, pečivo, maso zvládne bez větších problému. Situace, kdy je klip velmi cítít je nějaké bodání a nepomůže ani přehmátnutí na reverzní úchop, zase je to ale situace která by se tohoto nože neměla moc týkat a pokud se bude jednat o jedno dvě bodnutí, jde to vydržet.

Závěr - pokud nosíte nůž, který hodně používáte a je Vám při takových činnostech líto používat drahý značkový nůž, jelikož může dojít ke ztrátě či poškození bude tohle dobrá volba.

V začátku nebudete mít problém, že nůž třeba ztratíte, nebo zapomenete. Problém nastává když zjistíte, že nůž za pár stovek plní všechny úkoly skvěle a ještě slušně vypadá. Vybudujete si k němu vztah a až ho někde zapomenete nebo ztratíte, bude Vás to sakra mrzet.

Velice slušný EDC nůž za pár korun, který Vás nezklame a rychle si Vás získá. Né vždy musí být nůž drahý, aby splnil zákládní požadavky uživatele